Zvládnout se to dá

Projekt onkologického klienta FN Plzeň, zakladatele nadačního fondu Dobří lidé Česka – www. dobrilideceska.cz.

Příběh Tomáše Bursy není ničím oproti ostatním životním příběhům výjimečný. Přesto za zmínku rozhodně stojí, protože jeho příběh je pro mnohé lidi příkladný v tom, že se závažná onemocnění mnohdy zvládnout dají.

Tomáš před sedmi lety podstoupil velmi rozsáhlou operaci, při které mu z důvodu onemocnění RAKOVINA byl odebrán celý žaludek, část jícnu a lymfatické uzliny. Následně si prošel velmi intenzivním měsíčním ozařováním a posléze chemoterapií, kterou při třetí aplikaci z důvodu fyzického vyčerpání organismu na svoji vlastní žádost ukončil a odešel do domácího léčení.

Vydal se cestou, kterou by z nás šel asi málokdo. Své rozhodnutí vykonal na základě svých ituitivních pocitů těla, které mu napovídaly, aby svůj život vzal do vlastních rukou on sám. Po necelém roce, ve kterém se Tomáš učí zcela novým návykům, se navíc s těžkými následky nemoci náhle jednoho dne ocitá na rozestavěné chalupě v lese. Bez finančních prostředků, naprosto sám, s úbytkem váhy 35 kilogramů se každý den toulá po lesích, kde jeho dobrodružný příběh teprve začíná.

Celý příběh Tomáše Bursy najdete v jeho první knize: Poselství z druhého břehu zkouška. www.dobrilideceska.cz

Dnes je to již sedm let, co se i přes těžké následky, které ho provází každý den, těší stálému zdraví. Jak on sám říká, následky závažných nemocí jsou přirozené, přesto i s nimi se dá sdílet plnohodnotný ŽIVOT. Podstatnou částí mého úspěchu ve zdolání zákeřné nemoci, jako je RAKOVINA, je moje osobní pevná víra v alespoň částečné uzdravení. Každodenní tvrdá práce na svém fyzickém těle, ale především i duchovní rozvoj a dále částečná transformace mého vědomí. Ten, kdo nepochopí, že RAKOVINA je poslední výzvou ke změně životního stylu, zpravidla bohužel odchází. Jsem si vědom, že je to pro mnohé kruté, ale je to tak. Není třeba dalších slov, obsah a děj našich životů si tvoříme my sami a nevědomost neomlouvá.

Autor dnes ve svých 53 letech projíždí celou Českou republiku a v rámci nadačních projektů úspěšně rozdává svým spolubojovníkům naději, že se to i přesto všechno ZVLÁDNOUT DÁ.

Nejčastější otázka ze strany klientů je: JAK JSTE TO PROSÍM TOMÁŠI UDĚLAL?

AUTORŮV MONOLOG O NEMOCI a možnostech:

Co vám k nemoci RAKOVINA mohu asi tak říci…..Nechci Vám v žádném případě radit, co a jak máte dělat, nebo snad dokonce, jak máte správně ŽÍT. Ne, ne ……to jsou vaše ŽIVOTY, vaše cesta, a pravidla života zná předem každý z vás.

Jaký je můj názor a zkušenosti z nemoci? No nevím, zda to bude zdravé lidi zajímat, většina z nich, stejně tak jako já kdysi, si myslí, že se jich to netýká. Ovšem jen do té doby, než to postihne jednoho dne i je. Realita bývá v mnoha případech smrtící a s nadějí, která umírá jako poslední, hledáme nejrůznější zázračné léky k možnému vyléčení. Namísto toho, abychom možnost onemocnění přijali za osobní a raději ji vědomě předcházeli.

Pravdou je, že mě osobně nemoc darovala zcela NOVÝ ŽIVOT. Nenávidím ji, protože mi vzala velmi mnoho vnitřních orgánů. Vzala si dokonce i celý můj minulý život. Nebojím se jí, ale mám k ní obrovský respekt, ctím ji a vážím si ji za to, co mi opakem darovala. Velmi mnoho lidí, a to včetně mého bratra, mě osobně rádo upozorňuje, že jsem se změnil. Ano, změnil a jsem za to skutečně velmi šťastný. Osobní přehodnocení a změna životního stylu je totiž v našem případě základním předpokladem k pokračujícímu životu. A to za to už stojí, ne?

Naučit se ŽÍT ve ŠTĚSTÍ, ZDRAVÍ A VZÁJEMNÉ LÁSCE v souladu se stvořitelkou přírodou. Zmínit se o tom musím, to totiž ona je náš tvůrce, který nás doslova uplácal z nějakých původních buněk, které na této zemi byly k dispozici. Omlouvám se, říci to musím od počátku. Je lepší naší společné nemoci předcházet, než na ni poté hledat účinný lék.

Lidské tělo je obdarováno jistou kapacitou, potenciálem, který když vyčerpáme, tak se přirozeně spouští obranná reakce našeho těla v podobě nemocí. Je to myslím důležité předem vědět. Dá se laicky říci, že spojitost fyzického a zároveň psychického vyčerpání je pro nás lidi SMRTÍCÍ LUXUS. Nedovolte prosím, aby se tyto dvě souhry vzájemně dlouhodobě potkávaly.Když jste fyzicky unavení, tak dbejte na psychický odpočinek, pokud jste unaveni psychicky, tak si jděte třeba zaběhat do přírody, zaplavat a nebo se projet na kole.

Když matka příroda tvořila lidi, tak je patřičně uzpůsobila vůči okolnímu vytvořenému prostředí, které tu kdysi bylo nastaveno. Byly zde jasně nastavené podmínky k životu. Jenomže! Matka tehdy nemohla tušit, co si druh člověk časem vše vymyslí. Mám na mysli technický pokrok za posledních 150 let a neustále se zvyšující nároky našeho životního stylu. Jinak řečeno, naše tělo na současné námi vytvořené podmínky a zátěž není PROJEKTOVÁNO.

Zásadní otázkou je, zda člověk v případě onemocnění může sám nějak léčbu podpořit. Mojí odpovědí je ANO! MŮŽE, a to zcela a velmi ZÁSADNĚ. Vyzkoušel jsem si to na sobě samém a vyšlo to. Žiju.

CO JSEM ZE VŠEHO NEJDŘÍV UDĚLAL?

  • odpustil jsem všem a všemu, kdo mi v minulosti nějakým způsobem ublížil. Sedl jsem si, vrátil jsem se v čase a za svojí negativní minulostí jsem zavřel dveře.
  • transformoval jsem své vědomí a přestal rozumově řešit svoji budoucnost, kterou předpovídat opravdu neumím.
  • snažím se každý den žít přítomností a v každém dnu udělám maximum toho, co pro sebe mohu v rámci svých možností udělat. To ostatní ukáže až čas, který přináší nové možnosti, o nichž momentálně nemáme vůbec žádné ponětí.
  • požádal jsem svoji rodinu a přátele, aby mě přijali jako rovnocenného a zdravého člověka. Lítost ať si nechají pro sebe.
  • pracoval jsem na sobě v rámci svých fyzických možností každý den na maximum. Na svém těle jsem to poznal tak, že jsem v podvečer usínal naprosto vyčerpán. Co bylo jedinou výhodou a záměrem? Zaměstnal jsem tím na celý den svůj otravný rozum, který večer také usnul únavou. Říkal jsem si, že té potvoře RAKOVINĚ ve svém těle nenechám naprosto vůbec nic! Žádnou potravu ani energii k jejímu rozvoji. Nebudu jí prostě chutnat!
  • tím dalším bylo zbavení se mých zlozvyků, jako například kouření, nadměrného užívání alkoholu, špatné životosprávy a nedostatku kvalitního odpočinku a spánku.
  • člověk bez žaludku jako já, který má omezený příjem potravin, musí rozhodně zvážit nejenom příjem potravin, ale i kvalitu, která jeho tělu dodá potřebné množství živin a minerálů. Raději si za kvalitu domácích potravin, jako jsou například kozí mléko, vajíčka, brambory, zelenina a maso, připlatím. Mým hlavním zdrojem energie jsou určitě domácí polévky. Zeleninové a masové silné vývary, které vylepším přidáním ovesných vloček, pohanky, žloutku vajíčka anebo drožďovými knedlíčky.
  • Přestěhováním se z městského bytu na chalupu v lese jsem až teprve v průběhu času pochopil, že mi to vlastně zachránilo život. Každodenní kontakt s přírodou bych určitě doporučil každému, a to za jakýchkoliv podmínek!
  • dalšími výhodami přestěhování se do přírody byla nejenom pozitivní energie a souznění s přírodou, ale především každodenní požívání živé vody z lesní studny. Pokud nemáte tuto možnost, oslovte alespoň své známé, zda někdo z nich takovou vodu nemá. Já osobně, i přesto že ji mám od souseda, tak si pro ni ještě jezdím do 20 km vzdálené lesní studánky. Je to úplně nejvíce, co svému nemocnému tělu můžete dát!

Těch informací ke sdílení zdravého pokračujícího života by bylo mnohem více. Snad právě z tohoto důvodu je všechny shrnu ve své třetí knize PŘEPNI SE, a to formou příběhu. Vydám ji závěrem tohoto roku 2019. Mým dalším snem, který si rozhodně hodlám v tomto životě ještě splnit, je zpracování scénáře a natočení dobrodružného filmu podle skutečných událostí, s technickými efekty a happy endem na závěr. Bude se jmenovat RAKO – VINA, tento film se budu snažit zrealizovat v roce 2020.

Životní energii stále mám, a to i přes špatné poslední CT výsledky, které vypovídají o totálním zničení páteře z důvodu ozařování a chemoterapie, kterou jsem si na začátku nemoci prošel.

Nevzdám se, to slibuji! Je možné, že se při mých cestách a podpoře potřebným třeba někde setkáme i my. A dáme nějakou tu pozitivní řeč, třeba o životě. Mám vás rád.

Tomáš

www.dobrilideceska.cz číslo transparentního nadačního účtu: Moneta bank 217 914 655 / 0600