8. 10. 2018

Tomáš Bursa

Objednejte si knihu (kliknutím na obrázek)

Tomáš se o své rakovině dozvěděl začátkem léta roku 2012. Podstoupil chirurgický zákrok, poté prošel měsíčním ozařováním a třetí fázi – chemoterapii – odmítl a zvolil domácí léčbu. Po této celkem čtyřměsíční kúře se rozhodl otevřít svou vlastní restauraci. Nápor povinností vedoucí k fyzickému vyčerpání jej ale přiměl po měsíci a půl znovu ulehnout a odpočívat. Další půlrok strávený doma v léčebném režimu byl následován měsíčním ozdravným pobytem ve Františkových lázních. Tomáš se domů vrátil jen na tak dlouho, aby si stihl sbalit a definitivně se přestěhoval do lesa na chalupu, kde už předtím občas pobýval. Na chalupě se zabydlel, nelenil a začal psát svou první knihu, která obsahuje jeho dosavadní životní příběh.

V průběhu psaní tohoto poselství, jež mělo roku 2014 putovat dospělým onkologickým pacientům po celé České republice, se Tomášovi jednoho dne při procházce rozsvítilo v hlavě světélko nápadu. Svět spatřily první dvě stovky keramických andělíčků, ručně vyráběných Janou Audesovou. Tyto dvojice se velmi brzy i s autorem knihy rozjely po republice, aby mohly předávat jeho myšlenky.

 

 

Rok 2015 se nesl ve znamení práce na druhé knize po úspěšném debutu a čerstvá vidina adventních kalendářů s cílem obsáhnout i dětskou část obyvatel ČR se začala zhmotňovat.
Poprvé se také Tomáš zabýval otázkou sponzorů pro finanční výpomoc s realizací jeho nápadů. Osobně zavítal do nejrůznějších firem, kde šířil své nadšení pro věc a hledal ochotu pomoci.
Při svém hledání byl leckde uvítán radostí přispět, ale právní stránka věci zatarasila cestu k podpoře. Díky inspiraci své dobré kamarádky tedy začal Tomáš se zakládáním Nadačního fondu Dobří lidé Česka, jehož zrod trval další rok. Březnem roku 2016 tak mohlo skončit proudění financí pouze z Tomášových zdrojů.

 

Psaní knih a distribuci adventních kalendářů doplňuje Tomášova divadelní hra Rako/vina na úctyhodnou trojici projektů. Ducha hry zprostředkovává příběh, ve kterém se prolínají osobní Tomášovy zkušenosti a uvědomění s realitou každého, kdo se s touto nemocí může v životě setkat, tudíž divák může z tohoto příběhu čerpat cokoliv, co jej osloví. Při představení můžeme na jevišti vidět tři herce, mezi nimi Tomáše samého.
(26. října proběhne promítání videozáznamu divadelního představení v budově bývalého nádraží Plzeň zastávka následované besedou s herci. V listopadu se hra promítne v Rokycanech a závěrem tohoto roku chce Tomáš nadělit dospělým dárek vybavený technickým kouzlem (QR kódem), jež jim představení zpřístupní v teple jejich domova. Také plánuje své poznatky a vzpomínky odevzdat lidem formou CD/DVD, která bude možné zakoupit a podpořit tak Nadační fond Dobří lidé Česka.

Více o divadelní hře ZDE


Tomáš Bursa účinkoval i v televizním pořadu POLOŠERO – DRUHÁ ŠANCE, kde vysvětluje jaké to je mít rakovinu.

Ke zhlédnutí zde:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10318730018-polosero/217562222000002-polosero-druha-sance/